Efter du betalat ditt föremål beställer du transport på Mina Sidor
solur, "Daidalos och Ikaros", Ystad Metallindustri, 1930-40-tal.
Gjutgärn med reliefdekor av Daidalos och Ikaros, diameter 42 cm.
Solvisare saknas. Slitage och senare färg.
Modellen utställd på Svenska Slöjdföreningens utställning i Warzawa 1938.
Barros Eriksson, Jonas, Ystad-metall: 1919-1969, Bokförlaget Arena, Malmö, 2020, sid. 153.