möbelgrupp, sex delar, "Masonite", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Stommar i lackerad björk, sitsar och bordsskiva i masonite, brickmärkta NK, bordets höjd 73 cm, skivan 95x60 cm, stolarna och soffan fällbara, sitthöjd 43 cm, soffans längd 125 cm.
Slitage. Något renoverade.
Avbildad i NKs katalog från 1930-talet.