439
1381761

Harald Notini

(Sverige, 1879-1959)
Harald notini, taklampa, arvid böhlmarks lampvarufabrik, stockholm 1940-tal.

taklampa, Arvid Böhlmarks Lampvarufabrik, Stockholm 1940-tal.

Stomme i mässing, tre skärmar i etsat glas med bländare i lackerad plåt, total höjd 80 cm, diameter ca 62 cm.

Renoverad.

Utropspris:

20 000 - 25 000 SEK

Klubbat pris:
44 000 SEK

Avbildad i 'Böhlmarks - Elektrisk Belysningsarmatur', produktkataloger under 1940-talet.

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60