447
1369083

Josef Frank

(Österrike/Sverige, 1885-1967)
Josef Frank, ljusstakar, ett par, tenn och plexiglas, Firma Svenskt Tenn, 1952 och 1956.

ljusstakar, ett par, tenn och plexiglas, Firma Svenskt Tenn, 1952 och 1956.

Ben med plexiglas, stämplade med firmamärket och B9 samt F9. Höjd 42,5 cm.

Smärre slitage, manschetterna något sneda.

Utropspris:

5 000 - 6 000 SEK

469 - 563 EUR

450 - 539 USD

Klubbat pris:
9 000 SEK

Josef Frank ritade denna modell och flera andra modeller på ljusstakar ca 1952-1953.

Formgivare

Josef Frank föddes i Österrike och studerade arkitektur på Konstgewerbeschule. Som arkitekt arbetade han med egnahemsområden och storgårdskoplex och startade den egna inredningsfirman Haus und Garten tillsammans med två arkitektkollegor. 1934 anställdes Josef Frank på Svenskt Tenn och några år senare fick han, tillsammans med firmans grundare Estrid Ericson, sitt internationella genombrott på världsutställningarna i Paris 1937 och New York 1939. Efter andra världskrigets utbrott tvingades Josef Frank, som kom från en judisk familj, i exil i New York.

Eva Seeman
Eva Seeman
Chefsspecialist, Modernt och samtida konsthantverk och design
+46 (0)708 92 19 69