vägglampor, ett par, Nancy, Frankrike, Art Nouveau, 1900-talets början.
Stomme av patinerad brons och vitmetall, glasskärmar med etsad dekor av blommande kvistar i brunt och blått mot gul matterad fond, signerade Gallé, höjd 28 cm, bredd 19,5 cm djup ca 8 cm.
Elen ej kontrollerad.
Ingemar Dahlbergs samling.