454
1397924

Sten Blomberg

(Sverige, 1909-1978)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 420 - 2 910 EUR
2 770 - 3 330 USD
Klubbat pris
44 000 SEK
Om Cites

CITES-intyg medföljer

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Sten Blomberg
(Sverige, 1909-1978)

Tillskrivet, soffbord, Meeths, Göteborg 1940-tal.

Organiskt formad bordskiva fanerad i jakaranda, ben i ek, höjd 45 cm, diameter ca 127 cm.

Slitage.

Avbildad i reklamer publicerade i Form: Svenska slöjdföreningens tidskrift, Svenska slöjdföreningen, Stockholm, 1940-tal.

Jämför Meeths logotyp där formen på bordet stämmer överens med inramning.