& Sven Hesselgren, taklampa, Asea, 1940-tal.
Konisk lampa av flygplansplywood, skärm höjd 37 cm, diameter (i botten) 30 cm.
Smärre slitage. Ej funktionstestad.
Form: Svenska slöjdföreningens tidskrift, Svenska slöjdföreningen, Stockholm, 1946 sid. 150-151.
Modellen var med i en pristävlan 1946, "Vägar mot bättre belysningsarmatur" arrangerad av Svenska Slöjdföreningen och svenska branschorganisationer ledd av Helge Zimdahl. Lampan belönades med andrapris.
Carl-Axel Acking (1910-2001) var arkitekt och formgivare. Acking räknas som en av de mest inflytelserika formgivare och arkitekterna i Sverige under 1930-50-talet. Ackings möbler och belysningsarmaturer har tillverkats av bland annat Stockholms Hantverksförening, Svenska Möbelfabrikerna i Bodafors samt KF. Han hade också en viktig roll på Nordiska Kompaniets möbelavdelning under 1940-50-talet där han bland annat formgav den ikoniska "Trienna" stolen. Acking fick tidigt sitt genombrott på Världsutställningen i Paris 1937, och hade många ärofyllda uppdrag under följande år. Acking var en av huvudarkitekterna bakom utställningen H55 i Helsingborg och hade betydande positioner inom den svenska arkitekt och formvärlden.