461
1397921

Nordiska Kompaniet

(Sverige, 1902-)
Nordiska kompaniet, bordslampor 1 par, modell "31045", sverige 1940-50-tal.

bordslampor 1 par, modell "31045", Sverige 1940-50-tal.

Mässing, stommen lindat i läder, skärm i vit linne textil, höjd ca 42 cm.

Senare skärmar, nydragen el, smärre slitage.

Utropspris:

15 000 - 20 000 SEK

Klubbat pris:
30 000 SEK

Jämför version i NKs belysningskatalog 1944-45.

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Specialist design & modernt konsthantverk
+46 (0)703 92 88 60