464
1378434

Erik Glemme

(Sverige, 1905-1959)
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Erik Glemme
(Sverige, 1905-1959)

& Stig Åsberg, soffbord, Sverige 1940-50-tal.

Kopplad benställning i teak, skivan klädd i svart och vit mosaik signerat Stig Åsberg, höjd 51 cm, skivans mått 106 x 53 cm.

Smärre slitage.

Proveniens

Från Amanda Christensen AB:s inredningar av huset på Kungsbroplan 1, Stockholm

Erik Glemme (1905-1959), var arkitekt och landskapsarkitekt, verksam i Stockholm. Tillsammans med kollegan Holger Blom, Stockholms stads trädgårdsmästare, blev Glemme en förgrundsgestalt för den så kallade Stockholmsstilen, ett program där den funktionalistiska arkitekturen fick en inramning genom park- och landskapsplanering. Klassiska förortsområden som torgen i Vällingby centrum och Blackeberg samt Grynkvarnsparken i Johanneshov planerades av Glemme, likaså Tegnérlunden, Rålambshovsparken och Norr Mälarstrands strandpromenad. Till parkerna ritade Glemme ofta bänkar, paviljonger mm. Vid sidan av arbetet med stadens gröna offentliga rum hade Glemme sitt eget arkitektkontor, där han utförde flera inredningsprojekt till både privata och offentliga beställare. Inredningen till ett av Stockholms stadsborgarråd i Stockholms stadshus under 1950-talets mitt var ett omtalat uppdrag. Hans möbler och armaturer har en personlig karaktär ofta präglade av asymmetri, organiska former samt en mycket hög snickarkvalitet.

Bordet på vårens auktion kommer från en av Glemmes viktigaste klienter, det manliga modeföretaget, slipstillverkaren Amanda Christensen AB. Företaget ägde fastigheten Kungsbroplan 1 i Stockholm där Glemme i sin roll som Christensens arkitekt inredde och formgav både fasta och lösa inventarier till dels kontoren, dels till den privata våningen samt till familjens sommarställe. Auktionens föremål kommer från den privata våningen på Kungsbroplan 1.