vägglampor 1 par, modell "C443", ateljé Lyktan, Åhus 1940-tal.
Kopparskärmar i form av löv, väggfästen i mässing, höjd ca 25 cm, djup från vägg ca 18 cm.
Nydragen el, skärmarna möjligen lackade ursprungligen. Smärre slitage.
Ritning ur ateljé Lyktans arkiv Åhus.
Björk, Christian & Ericson, Eric (red.), Swedish modern, Orosdi-Back, Stockholm, 2018, sid 536.