plafond, modell "82", ateljé Lyktan, 1940-50-tal.
Stomme i lackerad metall, klädd i textil, uttag för 6 lampor, diameter 80 cm, höjd ca 10 cm.
Smärre slitage. Ej funktionstestad.
Jansson, Johan & Bengtsson, Staffan, Ljuset ska vara vitt och lysa fritt: historien om ateljé Lyktan, Arvinius, Stockholm, 2009, sid. 237.