golvlampor, 1 par, modell "522", ateljé Lyktan, Åhus 1940-50-tal.
Fot i mässing, kannelerad stomme i teak, skärmar i vit plisserad textil, märkta Ateljé Lyktan 522, höjd 163 cm.
Smärre slitage. Senare skärmar. Ej funktionstestade.