plafond, modell "C1497/E", ateljé Lyktan, 1950-60-tal.
Skärm i akrylglas, uttag för 12 lampor, upphängning i kablarna, etikettmärkt ateljé Lyktan, diameter 115 cm, justerbarhöjd ca 20-40 cm.
Slitage. Ej funktionstestad.
Modellen hängde på ateljé Lyktans ritkontor på Rönnowsgatan omkring år 1960 och hänger än idag kvar i nuvarande lokal.
Ritning ur ateljé Lyktans arkiv Åhus.
Jansson, Johan & Bengtsson, Staffan, Ljuset ska vara vitt och lysa fritt: historien om ateljé Lyktan, Arvinius, Stockholm, 2009, sid 86.