493
1386461

Alf Svensson

(Sverige)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 780 - 2 220 EUR
1 850 - 2 320 USD
Klubbat pris
18 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Alf Svensson
(Sverige)

taklampor 2 st., modell "T 7", Bergboms, Malmö, 1950-tal.

Tre perforerade plåtskärmar vardera i färgerna vitt, rött och svart/blå, justerbar höjd, skärmarnas höjd 27 cm.

Något avvikande färger. Smärre slitage, ej funktionstestade.

Form: Svenska slöjdföreningens tidskrift, Svenska slöjdföreningen, Stockholm, 1953.