bardisk, Makers of Simple furniture, England, 1935-40.
Björkplywood, delvis bemålat i svart, skåp samt hyllplan, svängd form, höjd 97 cm, bredd totalt ca 150 cm.
Senare bemålning, smärre slitage och fanérskador. Nyckelbussning saknas.
Bild från produktkatalog 1930-tal.