499
1385057

Runar Engblom

(Finland, 1908-1965)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 220 - 2 660 EUR
2 340 - 2 810 USD
Klubbat pris

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Runar Engblom
(Finland, 1908-1965)

fåtölj, för Hotell Vaakuna, Boman OY, Finland 1950-tal.

Fast stoppad gråmelerad klädsel med djuphäftade knappar, ben i betsad ek, sitthöjd 42 cm, höjd 103 cm.

Renoverad och omklädd, benen med smärre slitage.

Proveniens

Formgiven för Hotell Vaakuna i Helsingfors.