514
1364058

Børge Mogensen

(Danmark, 1914-1972)
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 370 - 2 850 EUR
2 710 - 3 260 USD
Klubbat pris
32 000 SEK

Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Børge Mogensen
(Danmark, 1914-1972)

Bänk, snickarmästare Erhard Rasmussen, Danmark 1950/60-tal.

Stomme av ek med sits av rotting. Längd 115, bredd 49, höjd 35 cm.

Smärre slitage.

Modellen visad på Københavns Snedkerlaugs møbeludstilling 1955.

Jalk, Grete (red.), Dansk møbelkunst gennem 40 aar: Københavns Snedkerlaugs møbeludstillinger 1927-1966, Teknologisk instituts forlag, København, 1987, sid 350-351.

Formgivare