Madeleine Pyk – en samling F769
542
1358020

Fritz Hansen

(Danmark, Grundat 1872)
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
7 590 - 9 490 EUR
8 690 - 10 900 USD
Klubbat pris
70 000 SEK
Jonatan  Jahn
Jonatan Jahn
Ansvarig specialist samtida och modern design
+46 (0)703 92 88 60
Fritz Hansen
(Danmark, Grundat 1872)

Fåtöljer 2 stycken, modell "1672", Danmark 1940-tal.

Klädda i fårskinn med djuphäftade läderklädda knappar, ben av betsad ek, höjd 109 cm, sitthöjd 40 cm.

Omklädda och renoverade.

Formgivare

Möbelföretaget Fritz Hansen grundades 1872 av visionären och möbelsnickaren med samma namn. Fritz Hansen var en visionär och knöt Danmarks mest framgångsrika formgivare och arkitekter till sig, däribland Arne Jacobsen, Hans Wegner, Poul Kjaerholm, Piet Hein och Verner Panton. På 1930-talet började Hansen samarbeta med Arne Jacobsen och samarbetet resulterade i klassiker som ”Myran”, ”Sjuan” och ”Ägget”. Varumärket är idag synonymt med dansk stilren formgivning och god kvalitet.