takampel, "Soleil", Frankrike 1920-30-tal.
Formpressad opaliserande glasmassa, signerad R LALIQUE FRANCE, diameter 30 cm, total höjd ca 60 cm.
Litet kantnagg, elen ej kontrollerad.
Ingemar Dahlbergs samling.
Félix Marcilhac, "René Lalique 1860-1945 maitre-verrier analyse de l'oeuvre et catalogue raisonné", Les éditions de l'Amateur, Paris, 1994. Se katalognr 2466, sid 674.
Modellen formgiven år 1926.