657
1377526

Piet Mondrian

(Holland, 1872-1944)
Utropspris
800 000 - 1 000 000 SEK
70 600 - 88 300 EUR
73 700 - 92 100 USD
Klubbat pris
700 000 SEK
Marcus Kinge
Marcus Kinge
Specialist grafik
+46 (0)739 40 08 27
Piet Mondrian
(Holland, 1872-1944)

Ladugårdsdörrar i Brabant

Signerad P. Mondriaan. Utförd 1904. Akvarell, gouache, krita och ev kol på papper, 47 x 62 cm. Akvarellen kommer genom RKD att upptas i den digitala catalogue raisonné, som publicerades online 2017 på catalogue.pietmondrian.nl i väntan på Mondriaan Edition-projektet.

Proveniens

Direktör Marius Johannes Heybroek (bror till Greta Heybroek, tidigare fästmö till Piet Mondrian) någon gång mellan 1905-1911.
Mary von Limburg-Stirum, född Heybroek.
I gåva till Bessy Peterson, Västervik, på 1970-talet.
Därefter i arv inom familjen till nuvarande ägare.

Den aktuella akvarellen på ladugårdsdörrar målades av Mondrian 1904, under en vistelse i Brabant.

Det var Albert Pieter van den Briel som tog med sig sin vän Mondrian till Brabant 1904, där han själv arbetade som jordbruksingenjör för Nederlandse Heidemaatschappij. Mondrian vistades det året i byn Uden och målade på olika platser i området, bland annat Veghel och Nistelrode. På den sistnämnda platsen kan Ladugårdsdörrar. i Brabant ha utförts. Verket visar en del av ett stall med två trädörrar i en modern komposition. Halmtaket i övre delen är starkt beskuret, på gården pickar några höns och till höger syns ytterligare en lagård. Tack vare korrespondens från Van den Briel vet vi att Mondrian utförde ett verk i huvudsakligen rödbruna nyanser med kontrasterande färger i vitt och blått. Detta stämmer överens med denna nyupptäckta akvarell där blå och vita accenter är synliga i takpannorna, tegelstenarna och ladugårdsdörrarna. Genom att skickligt använda sig av röd och svart krita, gouache och akvarell skapade Mondrian en komposition med tydliga ytor. Denna akvarell är en av höjdpunkterna bland de nästan trettio målningar, teckningar och akvareller som Mondrian utförde i Brabant.

Verkets betydelse i Mondrians oeuvre
Van den Briel skrev senare bland annat att Mondrian i Brabant 'utförde åtskilliga studier av lador med fyrkantiga dörrytor, i olika kompositioner och färger. […] Det skulle vara […] av stor betydelse, med tanke på den kommande non-figurativa perioden, om några av dessa studier från fasen innan, kunde återfinnas”. Två andra verk med samma ladugårdsdörrar, en blyertsteckning och en oljestudie ingår i Kunstmuseum Den Haags samling. I synnerhet var likheterna med oljestudien av stor betydelse för att fastställa det nyupptäckta verkets äkthet. Mondrian gjorde regelbundet flera studier av samma ämne på plats, ofta i olika tekniker. Han bearbetade sedan skisserna till färdiga målningar i sin ateljé. Om akvarellen är gjord utomhus eller i studion är fortfarande oklart. Det är den mest detaljerade av de tre kända motiven av ladan. Takpannorna, tegelstenarna och frigående hönsen i akvarellen går att känna igen från andra verk.

Proveniens
Verket köptes troligen mellan 1905 och slutet av 1911 av Marius Johannes Heijbroek, en bror till Gretha Heijbroek. Mondrian var kort förlovad med denna köpmansdotter från Amsterdam hösten 1911. Familjen Heijbroek förvärvade olika verk av konstnären, inklusive den monumentala Zon, Kerk in Zeeland från 1909 - 1910, som nu finns på Tate Modern i London. 1933 emigrerade Marius Johannes Heijbroek till Sverige, där hans hustru kom ifrån, och tog med sig akvarellen. Den förblev i familjens ägo till 1970, då den skänktes till en svensk familj 1970, där den sedan dess har gått i arv inom familjen.

Konstnär

Mondrian, Piet (1872-1944), holländsk målare. 1911 kom han i Paris kontakt med kubismen och tillämpade dess idéer i en serie trädstudier. De sista resterna av föreställande motiv försvinner när hans idéer renodlades 1917och när han tillsammans med bl.a. van Doesburg grundade gruppen ”Der Stijl”. Färgskalan begränsas till primärfärgerna, fyrkanter innesluts i ett rutmönster av vertikala och horisontala svarta linjer. Mondrian neoplasticismens främste och mest konsekvente förkämpe.