679
1396035

Esaias Thorén

(Sverige, 1901-1981)
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
13 100 - 17 500 EUR
13 700 - 18 200 USD
Klubbat pris
150 000 SEK

Mollie Engström
Mollie Engström
Assisterande specialist konst
+46 (0)70 748 22 63
Esaias Thorén
(Sverige, 1901-1981)

Ande

Signerad och daterad -32. Papper lagd på pappannå. 49,5 x 55 cm.

I början av 1920-talet lärde Esaias Thorén känna Sven Jonson. De båda aspirerande konstnärerna sparade därefter ihop tillräckligt med pengar för att börja på Wilhelmsons målarskola i Stockholm 1925. Mest av allt lockade emellertid Paris dit de båda anlände hösten 1926 för att slå sig ned i konstnärskvarteren i Montparnasse. De hade emellertid svårt att försörja sig utan mecenater och trots sparsamhet räckte reskassan bara fyra månader. Innan de tvingades återvända till Sverige utnyttjade de dock sin tid väl. De gick på museer och studerade äldre mästare och de tecknade modell för Otte Sköld på Maison Watteau. Det är under denna korta tid i Paris som Thorén bland annat gör en rad teckningar, som visar att han tagit starka intryck av mästaren Fernad Légers rörkubism.
Efter hemkomsten till Halmstad etablerade Jonson och Thorén en kombinerad reklamateljé och målarskola, Modern Reklam. Det blev en samlingsplats för stadens konstnärer och intellektuella. I ateljéns vindsrum levde de nästan som i Paris. Genom maskiningenjör Egon Östlunds försorg träffades här för första gången Esaias Thorén och GAN, Gösta Adrian Nilsson. Östlund som kom att bli en stark kraft i Halmstads konstliv var själv amatörmålare och hade tidigt fängslats av GANs konstteorier. Han sammanförde konstnärer och var en central figur för såväl GAN som för de blivande medlemmarna i Halmstadgruppen. Med Egon Östlund som drivande och understödjande kraft bestämde sig vännerna Esaias Thorén, Sven Jonson, Axel och Erik Olson, Waldemar Lorentzon och Stellan Mörner att göra gemensam sak. Halmstadgruppen bildades 1929.
I slutet av 1920-talet orienterar sig Thorén alltmer mot Art Conret och purismen. 1930 deltar han i Otto G. Carlsunds utställning Art Concret i Stockholm. Auktionens målning är en plangeometrisk och puristisk komposition där formerna är förenklade och avskalade från detaljer.
Trots att gruppen i allmänhet har blivit ett begrepp synonymt med surrealism var det ursprungligen kring ett plangeometrisk och kubistisk program konstnärerna samlades. Auktionens motiv är utförd tre år efter det att Halmstadgruppen bildades. Thoréns konst ligger vid 1930-talets början i brytningspunkten mellan hans plangeometriska uttryck med influenser från purismen och surrealismens estetik vilket är tydligt i den aktuella kompositionen. Thorén beskrev senare sin kreativa process: ”Skapandet är en följd av olika intryck. Den ena minuten vet man inte vad den andra skall föda för färg och form. Jag kan börja med att göra en röd tavla – rätt vad det är blir den grön… Ena dagen längtar jag efter det klara måleriet med rena ytor – nästa dag efter surrealismens fantastiska världar, ena dagen gör jag plangeometri – andra dagen längtar jag efter naturen".

Konstnär