716
1362387

Olivier Debré

(Frankrike, 1920-1999)
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
4 500 - 5 400 EUR
4 740 - 5 690 USD
Klubbat pris
250 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Olivier Debré
(Frankrike, 1920-1999)

“Petit port bleu”

Signerad OD och sant a tergo daterad Royan sept -65 och signerad O. Debré. Duk 50 x 60,5 cm. Kommer att upptas i Catalogue raisonné över Olivier Debrés målningar som håller på att sammanställas av CCC OD (Centre de creation contemporaine Olivier Debré, Tours, France).

Olivier Debré var en fransk konstnär som är främst uppmärksammad för sina stora dukar med färgfält. Hans abstrakta måleri påminner ibland om både Hans Hartungs och Pierre Soulages verk. Under sin karriär producerade Debré även scendekorer för etablerade teatrar, exempelvis Hong Kong Opera, Parisian Comédie Française och Théâtre des Abbesse.
Debré föddes den 14 april 1920 i Paris, Frankrike, och studerade initialt för att bli arkitekt vid École Normale Supérieure men ändrade riktning för att bli konstnär.
Konstnären har sagt om sitt arbete, "When I paint on the ground, there is a physical adherence that is sensual, almost sexual." Han beskrev även sitt skapande som "fervent abstraction" (ungefär glödande abstraktion) eftersom hans verk väcker starka känslor hos betraktaren. Debré var intresserad av hur man i en abstrakt målning kan uttrycka något utan att använda sig av direkt avbildning eller gestatlning.