725
1382339

Amédée Ozenfant

(Frankrike, 1886-1966)
Utropspris
1 500 000 - 1 800 000 SEK
133 000 - 160 000 EUR
139 000 - 167 000 USD
Klubbat pris
2 100 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Amédée Ozenfant
(Frankrike, 1886-1966)

"Nature morte"

Signerad Ozenfant. Utförd 1929. Duk 55 x 46 cm. Ett certifikat utfärdat av Pierre Guénégan, sammanställare av Amédée Ozenfant (1886-1966): Catalogue raisonné de l'oeuvre peint.

Proveniens

Konstnären Erik Olson.
Viveka Bosson, Erik Olssons dotter.
Privat samling.

Pierre Guénégan, "Amédée Ozenfant (1886-1966): Catalogue raisonné de l'oeuvre peint", upptagen som nr. 1929/002, sid. 419.

“Simplification, distortion of forms, and modifications of natural appearances, are ways of arriving at intense expressiveness of form” - Amédée Ozenfant

Purismens fader, Amédée Ozenfant, utförde under 1920-talet ett flertal avskalade stilleben med tre vaser i centrum (se exempelvis ”The Vases”, 1925, på MoMA). I auktionens komposition har ett vinglas och ett cocktailglas adderats i varsitt hörn. Vasernas brunröda toner står i elegant kontrast till fondens två olika varmgrå nyanser.

Amédée Ozenfant föddes den 15 april 1886 i Saint-Quentin, Frankrike. Han började måla som tonåring och år 1907 skrev han in sig vid Académie de la Palette i Paris, där han studerade under Jacques Émile Blanche. År 1908 började han ställa ut på Salon de la Société Nationale des Beaux-Arts, för att två år senare ha en utställning på Salon d'Automne.

Mellan 1909 och 1913 reste Ozenfant runt i Ryssland, Italien, Belgien och Nederländerna och deltog i föreläsningar vid Collège de France i Paris. Under första världskriget, år 1915, grundade han, i samarbete med Max Jacob och Guillaume Apollinaire, tidskriften L'Élan i Paris, som han sedan blev redaktör för. Tidskriften förknippades med dadaismen och Ozenfants teorier om en konstens purism började ta form.

År 1917 inledde Ozenfant en ny riktning i sitt skapande, en vidareutveckling av kubismen, som betonade ordning och precision och som han han själv benämnde som purism. Nästkommande år samarbetade han med arkitekten Charles Edouard Jeanneret (Le Corbusier) för att formulera teorin om purismen. Huvudkoncepten presenterades i deras manifest ”Après le Cubisme” (Efter kubismen) publicerad 1918. Med utgångspunkt i kubismen målade de strängt förenklade stilleben, koncentrerade på de avbildade föremålens grundform. Objekt representerades av elementära former utan detaljer. Publiceringen av manifestet sammanföll med den första puristiska utställningen på Galerie Thomas i Paris 1918 där Ozenfant för första gången visade upp sina puristiska verk. Purismen som rörelse var aktiv mellan 1918 och 1925 och återspeglades både i måleri och arkitektur.

Ozenfant undervisade under 1920-talet tillsammans med Fernand Léger på Académie Moderne i Paris. En skola som hade många svenska elever, bland andra Halmstadgruppens medlemmar som Erik och Axel Olson, Waldemar Lorentzon, Otto G Carlsund med flera. Den aktuella målningen har funnits i Erik Olsons samlingar.

År 1938 flyttade Amédée Ozenfant till New York efter en vistelse i London där han startade en egen konstskola. Ozenfant School of Fine Arts var aktiv mellan 1939 och 1955. Ozenfant blev amerikansk medborgare 1944, han undervisade och föreläste mycket runt om i USA fram till 1955 då han återvände till Frankrike. Där stannade han under resten av sitt liv och dog i Cannes 1966.

I dag finns Amédée Ozenfants verk i samlingarna på Solomon R. Guggenheim Museum i New York, National Gallery of Art i Washington, D.C., och Tate Gallery i London, Moderna Museet i Stockholm, Centre Pompidou med flera.

Konstnär

Purismens fader, Amédée Ozenfant, utförde under 1920-talet ett flertal avskalade stilleben med tre vaser i centrum. Amédée Ozenfant föddes den 15 april 1886 i Saint-Quentin, Frankrike. Han började måla som tonåring och år 1907 skrev han in sig vid Académie de la Palette i Paris, där han studerade under Jacques Émile Blanche. År 1908 började han ställa ut på Salon de la Société Nationale des Beaux-Arts, för att två år senare ha en utställning på Salon d'Automne.