736
1360358

Greta Knutson-Tzara

(Sverige, 1899-1983)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 660 - 3 550 EUR
2 780 - 3 700 USD
Klubbat pris
24 000 SEK

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71
Greta Knutson-Tzara
(Sverige, 1899-1983)

"Min gård"

Signerad GK. Duk 65 x 80 cm.

Proveniens

Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm.

Konstnär

Greta Knutson-Tzara var en svensk bildkonstnär, författare och konstkritiker född i Stockholm. Hon studerade för Carl Wilhelmson, vid Konsthögskolan och i Paris för Andre Lhote. Knutson-Tzara är känd för sina stilleben med blommor och frukter i svala färger. Hon var bosatt i Paris från 1929 och anhängare av Dada-rörelsen och surrealismen och målade till en början i en primitivt, naivistisk stil. Senare drogs hennes måleri mot en mer stiliserad naturalism och modern kubism.