754
1366966

Josef Istler

(Tjeckien, 1919-2000)
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
4 440 - 6 660 EUR
4 630 - 6 940 USD
Klubbat pris
145 000 SEK

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Specialist modern konst, grafik
+46 (0)702 53 14 89
Josef Istler
(Tjeckien, 1919-2000)

"CHEXBRES"

Signerad Istler och daterad 1964 a tergo. Duk, glas, sten 95 x 65 cm.
Bukowskis tackar Alice Krause från Galerie Krause för intygan av äktheten på det aktuella katalognumret.

Josef Istler var medlem i Ra-gruppen samt samarbetade med konstnärssammanslutningen Cobra. Han var en drivande kraft för att etablera den informella konsten på den tjeckiska konstscenen. Hans skapande kännetecknas av ett informellt uttryck med rötter i surrealismen.