778
1386540

Inge Schiöler

(Sverige, 1908-1971)
Kustlandskap.
Kustlandskap.
Kustlandskap.
Kustlandskap.
Kustlandskap.
Kustlandskap.
Kustlandskap.

Kustlandskap

Signerad Inge Schiöler och daterad 1930. Duk 50,5 x 57,5 cm.

Utropspris:

100 000 - 125 000 SEK

9 380 - 11 700 EUR

8 990 - 11 200 USD

Klubbat pris:

Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm, "Inge Schiöler", 1938.

Konstnär

Inge Schiöler var bildkonstnär och är främst känd för sitt måleri. Han växte upp i Strömstad, utbildade sig på Slöjdskolan och blev endast 18 år gammal antagen som elev på Valand i Göteborg, där han studerade för Tor Bjurström. Han företog sig studieresor till både Frankrike och Spanien. Motivmässigt innefattade hans måleri både porträtt och figurkompositioner, kvinnliga akter, stilleben och landskapsmotiv. Arbetsmetoden var snabb och med ett enormt patos. Han är en av de främsta företrädarna för Göteborgskoloristerna, en icke inordnad sammanslutning av konstnärer där det gemensamma var det intensiva, sinnliga och ofta lidelsefulla färgspråket. Fyra av de mest främträdande var Inge Schiöler tillsammans med Åke Göransson, Ivan Ivarson och Ragnar Sandberg. I hans krets återfinns också Erling Ärlingsson och Sven ”X-et” Erixson. Idag inspirerar han konstnärer som Lena Cronqvist och betraktas som en förebild med sin kärlek oförbehållsamt riktad till naturen, långt från bebyggelsen, där vattnet lyser mellan träden, där sjöns yta krusar och där insekter svärmar.

Lena Rydén
Lena Rydén
Chef konst, specialist modern och klassisk konst
+46 (0)707 78 35 71