vas "a Bollicine", Seguso Vetri D'Arte, Murano, Italien 1940-50-tal.
Guldfolierad röd glasmassa på fotklack av klarglas, höjd 25,5 cm.
Smärre repor undertill
Helmut Ricke, Eva Schmitt (red), "Italienisches Glas, Murano-Mailand 1930-1970", Prestel-Verlag 1996, jfr modellen avbildad sid 50.