Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
868
1393246

Endre Nemes

(Ungern/Sverige, 1909-1985)
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 910 - 3 880 EUR
3 330 - 4 440 USD
Klubbat pris

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Ansvarig specialist modern konst
+46 (0)702 53 14 89
Endre Nemes
(Ungern/Sverige, 1909-1985)

"Svart stim"

Signerad Endre Nemes och daterad -59. Blandteknik på papper, 59 x 83 cm.

Tilläggslista

I den tryckta katalogen är bilderna förväxlade mellan 868 och 869, texten stämmer.

Riksförbundet för bildande konst, utställning 213 "Abstrakt landskap", kat. nr. 42.