Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine F766
Islamic Works of Art and Oriental Carpets  E1310
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
869
1393229

Endre Nemes

(Ungern/Sverige, 1909-1985)
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 940 - 2 420 EUR
2 220 - 2 770 USD
Klubbat pris

Amanda Wahrgren
Amanda Wahrgren
Ansvarig specialist modern konst
+46 (0)702 53 14 89
Endre Nemes
(Ungern/Sverige, 1909-1985)

"Odeciderade gestalter"

Signerad Endre Nemes och daterad 1952 på etikett a tergo. Blandteknik på papper, 41 x 50 cm.

Tilläggslista

I den tryckta katalogen är bilderna förväxlade mellan 868 och 869, texten stämmer.