Byrå, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773), Rokoko.
Fanerad med jakaranda/valnöt. Beslag av förgylld mässing. Skiva av kolmårdsmarmor märkt undertill i rödkrita "Nr 5 Nordin". Tre lådor. Längd 116, bredd 59, höjd 85 cm. Nyckel medföljer.
×
Logga in
Kunde inte logga in