1002
1379267

Guanyin, lackerat trä. Vietnam/Sydkina omkring 1800 eller senare.

Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
2 650 - 3 530 EUR
2 760 - 3 680 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Sittande i meditativ ställning, förgylld, lackerad och bemålad. Med tvådelad rödlackerad tron. Total höjd 94 cm. Gudomens höjd 68 cm. Tronens mått 65x55x28

Skador, lagningar. Maskstungen.

Proveniens

From the collection of Arne Larsson, Grasse, France.