1030
1387487

Rullmålning, okänd konstnär, akvarell och tusch på papper, Qing dynasty, 19th Century.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Målning i två sektioner som utgör två kapitel, 21 överst och 95 underst från verket Jing Hua Yuan 'Flowers in the Mirror' by Li Ruzen. Mått hängande totalt 52,5x180 cm. Motivens mått 39,5x49,5 resp. 39,5x56,5 cm.

Veck, fläckar, slitage.

Proveniens

From the Collection of a Swedish businessman who worked for Handelshuset Elis Eklöf, thence by descent.