1056
1373636

Vinkylare, porslin. Kina, Qingdynastin, Qianlong (1736-95).

Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
569 - 759 EUR
651 - 869 USD
Klubbat pris
12 000 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75

Efter europeisk silvermodell. Med hänklar. Dekor i underglasyrblått och emaljfärger med motiv av landskap. Höjd ca 20 cm.

Slitage. Lagning vid foten.