1069
1403073

Roleauvas, porslin. Sen Qingdynasti, 1800-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
16 000 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75

Dekor i famille rosefärger med två motiv, ena sidan med en stående lärd man, andra sidan en man som dricker te omgiven av antikviteter och dyrbara ting. Höjd 46 cm.

Glasyrspricka vid mynning. Insides sprickor. Lagning. Retuscher.