1103
1382118

Skål, porslin, Kina, sen Mingdynasti, 1600-tal.

Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1 060 - 1 320 EUR
1 110 - 1 380 USD
Klubbat pris
38 000 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75

Dekorerad i underglasyrblått med motiv av tre getter i trädgård med "de tre vännerna" bambu, tall och prunus. Märke. Diameter 18,5 cm.

Slitage.

Proveniens

The Pezzi Collection. Sold 19th of May 2004 at Christie's Amsterdam Chinese and Japanese Ceramics and Works of Art lot no 224.