1107
1382124

Trumpetvas, porslin. Kina, Qingdynastin, Kangxi (1662-1722).

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
697 - 872 EUR
730 - 912 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Linn Andersson Bennich
Linn Andersson Bennich
Assisterande specialist konsthantverk
+46 (0)707 88 84 75

Cylindrisk form med utsvängd mynning. Dekorerad med underglasyrblå reserver innehållandes antikviteter, blommande prunus, nejlikor, aster, pion och trädgårdsklippor mot celadongrund med reliefdekor föreställande slingrande drakar bland stiliserat bladverk. Höjd 41 cm.

Lagningar.

Proveniens

Purchased at Christie's Amsterdam Chinese and Japanese Ceramics and Works of Art, 19th of May 2004, as part of the lot no 170.
Note from the catalogue: A similar five-piece garniture from the Collection of Augustus the Strong, King of Saxony, is illustrated by Eva Ströber, La Maladie de Porcelain..., Berlin 2001, pp. 108-109, no 46, where the author notes that the garniture was acquired in 1723 from the dealer Madame Bassetouche.