Vas, porslin. Kina, sen Qingdynasti/tidigt 1900-tal.
Balusterformad vas med hög uppdragen lätt utsvängd hals, dekor av femkloade drakar bland molnformationer jagandes den flammande pärlan mot en mörkt blå grund. Höjd 38,5 cm.
Slitage.
×
Logga in
Kunde inte logga in