Madeleine Pyk – en samling F769
1142
1387983

Rökelsekar, porslin. Kina, Qing dynastin, 1800-tal.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
759 - 949 EUR
869 - 1 090 USD
Klubbat pris
11 000 SEK
Cecilia Nordström
Cecilia Nordström
+46 (0)739 40 08 02

Runt med dekor i underglasyrblått av fyrkloade drakar bland molnformationer. Diameter 21,5 cm. Höjd 18 cm.

Slitage.

Proveniens

Purchased at auction in Stockholm in 2020, from the Collection of Jan Wirgin. Director emeritus of the Museum of Far Eastern Antiquities, Stockholm.