123
1365229

Porträttmedaljong, troligen Italien 1700-tal.

Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1 910 - 2 390 EUR
2 170 - 2 710 USD
Klubbat pris
15 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Vitmarmor. Innocentius XI, född Benedetto Odescalchi 16 maj 1611 i Como, död 12 augusti 1689 i Rom, var påve från den 21 september 1676 till sin död. Höjd 41, bredd 38 cm.

Proveniens

Prins Alexander Erba Odescalchis (1914-2008) samling.