13
1398033

Byrå, av Carl Åhman (mästare i Stockholm 1748-1783), Rokoko.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris
32 000 SEK
Björn Extergren
Björn Extergren
+46 (0)706 40 28 61

Fanerad med bl.a. jakaranda. Beslag i förgylld mässing. Snäpplås. Signerad och daterad på översta lådans baksida: "Carl Åhman 11/15 1766". Nyckel medföljer. Längd 95, bredd 49,5, höjd 84 cm. Nyckel finns.

Carl Barkman: "Carl Åhman - en dold mästare", 80 p uppsats, Konstvetenskapliga institutionen vid Stockholms universitet VT 2004, sid 30-34, avbildad sid 34.

 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

169. Dawid (Björn Dawidsson), "3000", 1988.
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Aktuellt bud:
- SEK