131
1396067

Värja, svensk av karolinsk normaltyp för kavalleriet från omkring år 1700.

Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
5 300 - 7 060 EUR
5 530 - 7 370 USD
Klubbat pris
90 000 SEK
Claes Andersson
Claes Andersson
+46 (0) 704 248 703

Värja av så kallad m/1680. Klinga med kort blodränna med smedstämplar. Förtent järnfäste med hjärtformad parerplåt och tumbygel. Kavellindning av tvinnad mässingtråd avslutad med kransar. Klotformad knapp. Längd 115 cm.

Åldersrelaterat slitage.