134
1368796

Druvpokal med lock, silver, sannolikt Österrike/Hammerstadt 1700-tal. Barock.

Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1 320 - 1 770 EUR
1 380 - 1 840 USD
Klubbat pris
16 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Delvis fasetterad cuppa, med drivna bucklor, balusterformat ben och rund fot. På locket och runt skaftet klippta blad. Krönt av putto som håller fågel. Invändigt förgylld. Total höjd 32 cm, vikt 379 g.