137
1397409

David Schwestermüller I, dryckeskanna, delvis förgyllt silver, Augsburg 1634-1635. Barock.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 220 - 2 660 EUR
2 320 - 2 780 USD
Klubbat pris
60 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Delvis förgylld, cylindrisk, på helslagen fot. Runt manteln, rikt driven och ciselerad dekor föreställande nymfer och tritoner. Gjuten hänkel som en svängd knorpelslinga med tudelat tumgrepp. Utvikt fotkant, fällock dekorerat med gjutna maskaroner och ciselerade musslor. Höjd 15,5 cm, vikt 682 g.

Susann Silfverstolpe m fl, "Silvergåvor från Sveriges regenter till Rysslands tsarer under 1600-talet", Stockholm 2014. Jfr kat nr 85 s. 306 (snarlik dryckeskanna av samma mästare).
"Silver och smycken på Skokloster" (utställningskatalog), 1995, jfr kat nr 42 (snarlik dryckeskanna av samma mästare). Gåva från Kung Carl XIV Johan till Riksmarskalk Greve Magnus Brahe 1842.

Bukowskis Internationella vårauktion 1988, auktion nr 458, jfr kat nr 803 (snarlik dryckeskanna av samma mästare).