144
1367222

Feodor Petrov, bägare, silver, Moskva 1766.

Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
353 - 530 EUR
368 - 552 USD
Klubbat pris
4 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Rik dekor med rocailler och rovfåglar. Höjd 9,2 cm, vikt 100 g.

Proveniens

G. B. Sabelströms samling (1888-1944). Sabelström arbetade för det indiska bryggeriet United Breweries och bodde i Shanghai på 1920-talet fram till sin död 1944. Han var en viktig konstsamlare och medlem i The Royal Asiatic Society i Shanghai som var nära Shanghais Konstmuseum. Då han själv inte hade arvingar lämnade han sin samling till Erik Dahl (1896-1979), en svensk agent för den svenska pappersindustrin som var stationerad i Shanghai och Kobe under 1920-talet. Erik Dahl återvände till Sverige med den transsibiriska järnvägen och samlingen skickades sjövägen till Sverige efter andra världskriget. Därifrån har den gått i arv.