158
1400351

Jonas Berg, bägare, delvis förgyllt silver, Stockholm, 1755.

Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
706 - 883 EUR
737 - 921 USD
Klubbat pris
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Konisk. Senare ditsatt godronnerat fotring. Graverad dekor av vågband, lambrekäng och blommor. Invändigt spår av förgyllning. Höjd 22 cm. Diameter upptill 14,3 cm. Vikt 492 g.

Proveniens

Vattenrättsdomare Gösta Schirén därefter i arv