164
1376865

Lewenhauptska besticken, 2 par, sk "couvert" förgyllt silver, Kirstein respektive Büttner, Strasburg originaletuier.

Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1 320 - 1 590 EUR
1 380 - 1 660 USD
Klubbat pris
12 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Ett etui med sked, gaffel samt kniv, stämplade Kirstein (Rosenberg 7016) samt graverade med Lewenhaupts vapen. Skedens längd 21 cm. Total vikt: 283 g.
Ett etui med sked, gaffel, kniv samt tesked stämplade Büttner 1819-38 samt graverade med Lewenhaupts hjärtsköld samt tre delar CAL. Skedens längd 21,8 cm. Total vikt: 305 g.

Proveniens

Augusta Lewenhaupt (1788-1856) gift 1810 med
greve Carl August von Stralenheim-Wasaborg (1780-1842).
Givna av henne till sin kusin
greve Charles Auguste Lewenhaupt (1812-1897)
Därefter i arv.

Medföljer biljett med gåvoanteckning: Ce couvert a été donnée par la Tante Auguste de Strahlenheim à Charles Auguste de Lewenhaupt // Gåfva af Tante Auguste de Stralenheim née de Lewenhaupt till Charles de Lewenhaupt.