170
1395548

Strömsbergs gårds reseschatull, utrustat med silverföremål av O Hasselquist och J N Segebaden, Jönköping, sent 1700-tal

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 530 - 4 410 EUR
3 680 - 4 600 USD
Klubbat pris
32 000 SEK
Carl Barkman
Carl Barkman
Chefsspecialist Fine Art och antikviteter
+46 (0)708 92 19 71

Schatull i mahogny med bärhandtag i metall. Marokängklädda insatser med tillbehör bestående av bl a 32 delar med delvis silver, bland annat:
sked, gaffel, kniv, tesked (med gravyr G.A.v K.),
gräddkanna, kaffekanna, skål, silverbägare med mynt, glasflaskor med lock i silver, två rektangulära silverdosor m.m. Därutöver spegel, schweizisk kniv, syetui, läderbörs, diverse brev och nipper. Längd 45 cm, bredd 36 cm, höjd 27 cm.

Proveniens

Gertrud Antoinette von Knorring (1740-1799) gift med
Christoffer Hedercrantz (1711-1778) som köper Strömsberg 1773
i arv till dottern Christina Hedercrantz (1761-1826) gift med
Johan von Strokirch (1741-1800).
därefter i arv via familjen von Essen till nuvarande ägare.
Schatullet bevarat på Strömsberg fram till 1969 då Jönköpings stad förvärvar gården.

Slott och Herresäten i Sverige, Malmö 1971: Småland; Strömsberg, sid 103, avbildat.

Auktionens reseschatull var en del av Strömsbergs gårds inventarier i över 175 år fram till att Jönköpings stad 1969 köpte gården och har sedan fortsatt bevarats inom släkten till idag.
Förste ägaren var Gertrud Antoinette von Knorring vars man Christoffer Hedercrantz köper gården 1773. Hennes initialer, ”G:A:v:K:”, återfinns på skedarna. Att döma av de stämplade silverpjäsernas olika år och mästare så pockades innehållet ihop över tid mellan 1776 och 1791. G A von Knorring dör 1799 och i hennes bouppteckning (1800) redogörs i detalj för innehållet under titeln ”Ett litet Chatulle med följande Saker uti:” Där framgår att den bevarade spegeln av stål är original och att det fanns en tekanna samt kopp av porslin som nu förkommit. Av silver räknas upp: 1 kaffekanna, tvättfat med kanna, 2 st ljusstakar, sockerask, gräddskål, thedosa, the- och matsked, kniv och gaffel, drickbägare, strumphållare, 6 olika askar för pomada, knappnålar mm, 2 trattar, ringklocka, 1 spruta samt glasflaskor för medikamenter med silverproppar, bläckhorn och sanddosa med beslag av silver. Schatullet går i arv till dottern Christina Hedercrantz vars initialer CH återfinns på de flesta silverföremålen. Hon blir änka redan 1800 och i mannens, Johan von Strokirchs bouppteckning (1801) framgår att ett liten silvermonterat agatskrin som fanns i schatullet har flyttats från gården, samt att kniven och gaffeln med skaft av agat, som idag finns i schatullet, finns upptagna på Strömsberg.
Ser vi till schatullets innehåll idag så framgår att det bevarats förvånansvärt intakt fram till idag vilket ger en unik inblick i 1700-talets värd. Med åren har sedan brev, broderad plånbok, fickknivar, ett skrapnosspel mm samlats och bevarats däri.

 Dölj
 Visa mer

Important Timepieces 655

116. Rolex, Lady-Datejust, "King Hassan", "Chaumet", ca 1978.
Utropspris
80 000 - 90 000 SEK
Budhistorik
440 000

ditt bud
420 000

ditt bud
400 000

ditt bud
390 000

ditt bud
380 000

ditt bud
370 000

ditt bud
360 000

ditt bud
350 000

ditt bud
340 000

ditt bud
330 000

ditt bud
320 000

ditt bud
310 000

ditt bud
300 000

ditt bud
290 000

ditt bud
280 000

ditt bud
270 000

ditt bud
260 000

ditt bud
250 000

ditt bud
240 000

ditt bud
230 000

ditt bud
220 000

ditt bud
210 000

ditt bud
200 000

ditt bud
195 000

ditt bud
190 000

ditt bud
185 000

ditt bud
180 000

ditt bud
175 000

ditt bud
170 000

ditt bud
165 000

ditt bud
160 000

ditt bud
155 000

ditt bud
150 000

ditt bud
145 000

ditt bud
140 000

ditt bud
135 000

ditt bud
130 000

ditt bud
125 000

ditt bud
120 000

ditt bud
115 000

ditt bud
110 000

ditt bud
105 000

ditt bud
Aktuellt bud:
440 000 SEK