173A
1394274

Jonas Thomasson Ronander, fat, ett par, silver, Stockholm 1758. Rokoko.

Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
3 580 - 4 470 EUR
3 790 - 4 740 USD
Klubbat pris
40 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Runda, med räfflad profilerad kant.
På undersidan stämplat vapen för grevliga ätten Bonde af Björnö och initialer N B samt lodangivelser 87 1/4 och 26 1/2 samt 86 och 87. Diameter 35,5 cm vardera. Total vikt 2286 g.

Proveniens

Grevliga ätten Bonde af Björnö, N.B. syftar möjligen på Nils Bonde (1731-1816) till Hörningsholm m fl gods och/eller på hans brorson och arvinge Nils Bonde (1744-1838).

Skapa ett konto på Bukowskis
  • Kom igång med att köpa och sälja
  • Favoritmarkera föremål
  • Spara dina sökningar
Har du redan ett konto?