193
1400214

Johan Petter Grönvall, karott med lock på réchaud, silver, Stockholm 1829. Empire.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 220 - 2 660 EUR
2 320 - 2 780 USD
Klubbat pris
26 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Rund, slät med godronnerad kant, locket med stor pinjekotteknopp. Réchaud på svängda kannelerade ben med tassfötter på klot. Invändigt förgylld. Trähandtag. Undertill alliansvapen för ätterna af Klercker, nr 2132 och Reuterskiöld, nr 1636. Karottens diameter 24 cm, total höjd 34,5 cm. Vikt 2466 g.

Proveniens

Fredrik af Klercker (1792-1867)
gift 1828 med
Jeanette Charlotte Henriette Reuterskiöld (1805-1853)
Den senares bouppteckning upptar under Silfver:
"4st kastruller med fötter och lampor 729 lod".