Madeleine Pyk – en samling F769
208
1400480

Jean-Baptiste-Claude Odiot, kanna, silver, Paris 1819-1838.

Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
2 370 - 2 850 EUR
2 710 - 3 260 USD
Klubbat pris
24 000 SEK
Lisa Gartz
Lisa Gartz
Ansvarig specialist silver
+46 (0)709 17 99 93

Balusterformad kanna, på rund fot samt med uppsvängt handtag i form av en svan. Dekor i form av blad. Höjd 20,3 cm, vikt 712 g.

Två bucklor på livet.

Richard Came, "Silver - pleasure and treasure", 1969, jfr föremål på bild XXXI. (Samma komposition på kanna som det aktuella katalognumret men förgylld).